Рекомендації лікарів

12 ЛИСТОПАДА – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ІЗ ПНЕВМОНІЄЮ

256800091_450342769766812_2823323522678704370_n Пневмонія – гостре інфекційне захворювання, переважно бактеріальної етіології, яке характеризується вогнищевим ураженням респіраторних відділів легень та наявністю внутрішньо-альвеолярної ексудації. У світі вона посідає 6 місце серед усіх причин смертності.
Альвеоли - це мініатюрні «бульбашки» повітря, в яких відбувається газообмін, що забезпечує нам життя. Під час розвитку будь-якого запалення обов’язково присутня стадія ексудації - виходу з клітин запальної рідини. У разі пневмонії ця рідина потрапляє в альвеоли, які під її впливом злипаються і втрачають можливість брати участь у диханні. Саме тому ця хвороба входить у «чорний список» недуг, що становить найбільшу загрозу для організму.

Основні причини смерті:
- смерть вдома без звернення за медичною допомогою
- пізнє звернення
- перебування у відділенні менше доби
- важка супутня патологія
256167961_450342733100149_1435865119977821372_n

Пневмонія може виникнути як самостійне захворювання або бути ускладненням інших хвороб (найчастіше ГРВІ). Крім того, важливу роль у розвитку пневмонії відіграють різні мікроорганізми: бактерії (пневмококи, стафілококи, стрептококи), гриби, віруси та ін. Тому в залежності від особливостей шкідливого мікроорганізму (і, звичайно, нашого загального стану) пневмонія може бути як гострою (2,5-3 тижні), так і затяжною, що триває від 3 тижнів до 2 місяців. Факторами розвитку важкої недуги є: переохолодження, фізичне або розумове перенапруження, загальне зниження захисних властивостей організму.

Хоча пневмонія і викликається дією інфекційних мікроорганізмів, вона не передається від людини людині. Основний шлях її розвитку бронхогенний, тобто такий, за якого збудник потрапляє до легеневої тканини з дихальних шляхів. Тому більшості пневмоній передує хворобливий стан верхніх дихальних шляхів (носоглотки, трахеї) із різним ступенем вираженості. «Прорив» інфекції в нижні дихальні шляхи призводить до її поширення на бронхи і легеневу тканину.

На що потрібно звернути увагу, щоб не пропустити підступну пневмонію й не заробити через незнання важкі ускладнення?
1. Виражений тривалий кашель.
2. Погіршення стану після поліпшення або будь-яка «застуда», яка триває більше 7 днів.
3. Задишка при невисокій температурі тіла.
4. Виражена блідість шкірних покривів на фоні інших симптомів ГРВІ (кашель, нежить, підвищена температура тіла).
5. Неможливість глибокого вдиху (така спроба болюча або призводить до появи нападу кашлю).

256775255_450342649766824_6099631982115920357_n
Якщо наявна хоч одна з цих ознак, не тягніть із зверненням до лікаря. Адже тільки у фахівця є досить досконалі методи обстеження (лабораторні, інструментальні, рентгенологічні тощо). І головне – досвід для постановки правильного діагнозу і призначення адекватного лікування.

Що стосується питання про те, в яких умовах проходить курс лікування (і який саме), його теж вирішує лікар, виходячи зі стану свого пацієнта і загальної картини перебігу захворювання. Одне безперечно: переносити запалення легенів на ногах абсолютно неприпустимо!
Тому, якщо вже виняткові обставини змусили Вас відмовитися від госпіталізації, викликати лікаря додому необхідно негайно!
Тільки неухильне і суворе дотримання всіх його рекомендацій допоможе уникнути таких грізних ускладнень пневмонії, як гостра серцева недостатність, плеврит, бронхообструкція, гангрена або абсцес легені, і сприятиме швидкому одужанню.
 
Лікар-експерт із пульмонології
Обласної консультативної поліклініки «КНП ЛОКЛ»
ДЕМЕНТЬЄВА Галина Миколаївна
повернутися назад