Рекомендації лікарів

Поради та способи профілактики глаукоми

Глаукома супроводжується підвищенням внутрішньоочного тиску і зниженням зору, яка без належного лікування і засобів профілактики може закінчитися сліпотою у пацієнтів. Лікування на ранніх стадіях глаукоми може бути консервативним, але при прогресуванні процесу має бути хірургічним.

Небезпека глаукоми в тому, що захворювання часто не супроводжується симптомами, і хворі звертаються до лікаря надто пізно. Як запобігти появу глаукоми і проводити профілактичні заходи?

Що таке профілактика глаукоми?
Перш ніж говорити про такому важливому кроці, як профілактика глаукоми, потрібно знати, як функціонує в нормі здоровий очей, і які процеси відбуваються в ньому при підвищеному внутрішньоочному тиску. Око є оптичним пристроєм, через яке зображення передається з сітківки ока в головний мозок. Для забезпечення заломлення променів в оці постійно виробляється рідина, яка називається водянистою вологою. Через цю рідину доставляються поживні речовини до кришталику ока та його рогівці, а сама рідина знаходиться в постійному русі, тобто вона періодично виробляється і виходить з порожнини очного яблука.

Рідина продукується віями циліарного тіла, що входить до складу очі, а завдяки її циркуляції очей залишається вологим і зберігає свій баланс. При глаукомі баланс кількості вироблюваної рідини перевищує кількість виходить, внаслідок чого у хворих поступово підвищується внутрішньоочний тиск.
Небезпека багатьох форм глаукоми в тому, що основним симптомом є зниження зору, які багато списують на вікові зміни, тим самим відкладаючи візит до лікаря і заходи профілактики. За статистикою основна частота захворювань припадає на вік 40 років і більше.

Обстеження при глаукомі проводиться в амбулаторних, а при необхідності - в стаціонарних умовах. Зазвичай діагноз ранніх стадій захворювання ставиться в тому випадку, якщо є підвищений внутрішньоочний тиск (вище 16-21 мм рт.ст.) або ознаки дистрофії диска зорового нерва.

Профілактика глаукоми
Кращим засобом профілактики є виявлення захворювання на ранній стадії развития.Профилактика глаукоми є важливою складовою збереження здоров'я та попередження інвалідності. Всі заходи профілактики можна розділити на кілька кроків:
• Санітарно-просвітницька робота серед населення про причини виникнення глаукоми і перших ознаках захворювання. Зрозуміло, що чекати в цьому випадку медичного працівника і його лекції не слід, краще всього відкрити інтернет і прочитати все про глаукомі, благо зараз інформації в інтернеті достатньо.
• Профілактичний огляд 1 раз на рік у офтальмолога у віці після 40 років, а людям з обтяженою спадковістю і наявними факторами ризику - у віці 30 років. Рання діагностика глаукоми і лікування на початкових стадіях можуть зберегти зір надовго.
• При виявленні у себе ознак глаукоми і визначенні стадії захворювання необхідно суворо виконувати всі приписи лікаря і вести здоровий спосіб життя. Необхідно більше рухатися, відмовитися від алкоголю і куріння, проводити консервативне лікування (краплі для профілактики глаукоми).
• Виключити всі чинники, які можуть призвести до погіршення стану і прогресування захворювання. Крім руху і відмови від шкідливих звичок не можна читати при поганому освітленні, застосовувати медикаменти для розширення зіниці, раціонально харчуватися, а також не перебувати довго в положенні з нахилом голови вперед. Слід також обмежити кількість стресів і нормалізувати час повноцінного відпочинку.

Всі ці заходи профілактики допоможуть уникнути грізного ускладнення, яке часто зустрічається при глаукомі - сліпоти. Потрібно пам'ятати про те, що первинна глаукома утворюється найчастіше у віці 40 років і більше, а це означає, що люди старше 40 років входять до групи ризику, в першу чергу.
Для консервативного лікування та профілактики прогресування захворювань застосовуються різні краплі для профілактики глаукоми, метою яких є зниження кількості продукованої рідини і зменшення тиску в очах. Краплі мають різний механізм дії і зазвичай прописуються лікарем-офтальмологом у кожному випадку індивідуально. Капати в очі краплі при глаукомі тільки тому, що їх капає сусідка і вони їй допомагають, не слід.

На ранніх стадіях розвитку хвороби широко застосовуються і народні засоби профілактики глаукоми, які треба застосовувати постійно, так як вони не мають миттєвого дії, але зате дають тривалий результат. Хороший результат надають фізіотерапевтичні методи лікування, які можна отримувати мінімум 2 рази в рік.
Ускладненням є не тільки сліпота, але і розвиток такого стану, як злоякісна глаукома, для якого характерно прогресування захворювання навіть при всіх методах лікування і стійке підвищення внутрішньоочного тиску. На щастя, така форма глаукоми зустрічається дуже рідко і буває в основному при хірургічних операціях на оці (при закритокутовій глаукомі).

Деякі поради по профілактиці глаукоми:
• Не піднімайте тяжкості більше 10 кг, особливо якщо вам за 40. Працюйте із задоволенням і не перенапружуйтеся Налагодьте повноцінний сон та відпочинок не менше 8 годин на добу.
• Не довго перебуваєте в положенні, при якому голова нахилена вперед (під час прополювання грядок, наприклад).
• Не читайте і не дивіться телевізор при поганому освітленні. Користуйтеся окулярами своєчасно, особливо якщо їх виписав вам а=лікар-окуліст (за віком).
• При напруженій роботі або роботі на комп'ютері кожен 45 хвилин робіть перерву на 15-20 хвилин.
• Харчуйтеся правильно і раціонально, дотримуючись співвідношення 70:30, де 70% складають рослинні продукти, а 30% - білкові або м'ясні.
• Не пийте залпом велику кількість рідини, краще пийте по 1 склянці щогодини. При наявній гіпертонії обмежте кількість випивається рідини.
• Не носіть сорочок з тугими комірами, які ускладнюють кровообіг у судинах голови і шиї.
• Закопуйте краплі для профілактики глаукоми регулярно, так, як їх прописав вам лікар. Не пропускайте час закапування і не забувайте це робити!
• Бережіть очі від яскравих спалахів (при фотографуванні) і різких перепадів світла (при відвідуванні кінотеатру).
• Регулярно відвідуйте свого лікаря та вимірювати внутрішньоочний тиск.

повернутися назад