Рекомендації лікарів

31 травня - Всесвітній день без тютюну

31 травня - це привід для кожного курця хоча б на один день відмовитися від сигарет, оскільки останній день травня - це Всесвітній день без тютюну.

Підраховано, що людина, яка палить сигарету, вдихає повітря, забруднення якого в 384 000 разів перевищує ГДК. У абсолютно чистій атмосфері організм людини, що палить, зазнає такого токсичного впливу, ніби вона знаходиться в умовах, де забруднення в тисячі разів перевищує будь-які норми. Вдихати тютюновий дим у чотири рази шкідливіше, ніж вихлопні гази автомобіля безпосередньо з вихлопної труби.

Фізична та психологічна залежність від нікотину розвивається набагато швидше, ніж від алкоголю.

Масове розповсюдження куріння є однією з головних причин широкого розповсюдження сердечно-судинних захворювань. Доведено, що у курців на відміну від некурящих людей в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфарктний стан, стенокардія та інші захворювання серця При цьому смертність, викликана цими захворюваннями, в курців набагато вища. Життя курців на 4,6-8,3 роки менше, ніж у некурящих, при чому скорочення протяжності життя залежить від того, в якому віці людина почала палити. Доведено, що більше 50% всіх захворювань, що являються причиною смерті курців, приходиться на долю сердечно-судинних захворювань.

"Вчені підрахували: куріння вбиває більше половини всіх курців, переважно у формі онкологічних захворювань. Серед причин передчасної смерті, яких можна уникнути, куріння - найчастіша. Тим не менш, ряди курців щороку поповнюються на 30 мільйонів чоловік".

Вчені зауважують: якщо поточні тенденції продовжаться, у другій половині XXI століття від раку помруть сотні мільйонів чоловік. Єдиний ефективний спосіб знизити споживання тютюну - значне підвищення цін на сигарети, рекомендує британський вчений Річард Пето.

Якщо жінка, якій ще не виповнилося 30 років, відмовиться від цигарок, їй вдасться зменшити ризик передчасної смерті, впевнений Оксфордський Університет.

Особливої шкоди завдає куріння жіночому організму. Обстеження, проведене в Гарвардському університеті в США, свідчать, що серед жінок, які протягом 20 років випалювали 26 і більше сигарет за день, 80% померли від коронарних захворювань серця. В цій групі ризик смертельних приступів виявився в 5,4 рази більшим, ніж серед тих, хто не палить. навіть одна - чотири сигарети на день збільшують ризик коронарних захворювань у 12,4 рази. Абсолютно неприпустиме паління для вагітних жінок - це в 100% випадків призводить до ненормального розвитку дитини, появи аномалій, зокрема й генетичних, передчасного переривання вагітності тощо.

Величезної шкоди завдає пасивне паління, коли людина, що не палить, змушена вдихати повітря, отруєне тютюновим димом.

Паління серед дітей і молоді здебільшого зумовлене намаганням стати схожим на дорослих чи кіногероїв, що палять. А тим часом на Заході паління стає немодним. Згідно з законом, прийнятим у Нью-Йорку в 1988 р., різко обмежується куріння в громадських місцях. Фірми, що мають понад 15 співробітників, ресторани, розраховані на 50 і більше місць, зобов'язані мати окремі приміщення для тих, хто палить, і тих, хто не палить. Порушення цих правил загрожує фірмі колосальними штрафами. З огляду на такий закон і додаткові витрати, які фірми несуть у зв'язку з оплатою лікування захворювань курців, багато з них перестали брати на роботу людей, що палять.

Що таке тютюн? Тютюн - це однорічна рослина з родини пасльонових, висушені листки якої після спеціальної обробки подрібнюють і використовують для куріння. До складу листків тютюну входять такі речовини як нікотин, білки, вуглеводи, органічні кислоти, смоли та ефірні олії. Основна особливість тютюну, завдяки якій він відрізняється від інших рослин родини пасльонових, - вміст нікотину.

Нікотин - одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова частина тютюнового диму. У чистому вигляді це безбарвна оліїста рідина неприємного запаху, гірка на смак. Вона добре розчиняється у воді, спирті, ефірі й легко проникає крізь слизові оболонки порожнини рота, носа, бронхів, шлунку.

Тютюновий дим, який вдихає курець, насамперед потрапляє у верхні дихальні шляхи, а потім - у трахею та легені. Під впливом тютюнового диму відбувається хронічне подразнення слизової оболонки гортані, розвивається запалення голосових зв'язок, вони потовщуються, грубішають. Це призводить до зміни тембру голосу (грубий голос курця), що особливо помітно в молодих жінок.

Учені встановили, що куріння - один з основних чинників, які призводять до того, що розвивається рак легень. Захворюваність на рак легень серед курців у 30 разів більша, ніж серед тих, хто не курить. Також відомо, що куріння збільшує ризик захворіти на злоякісні новоутворення інших органів: язика, гортані, стравоходу, шлунку, сечового міхура.

Тютюновий дим згубно діє на серцево-судинну систему, дихальну систему та органи травлення.

Нині ми не можемо говорити про куріння підлітків як про невинні пустощі. Куріння - соціальне лихо. Через нерозуміння, сліпе наслідування моди, дорослих, ровесників підліток починає курити - спочатку робить одну затяжку, викурює одну сигарету, а потім тягнеться до лиховісної пачки знову і знову. Так куріння стає звичкою. А почати куріння набагато легше, ніж покинути. Отож, краще не починати.

Куріння скорочує життя якнайменше на 5 років, а також підвищує рівень ризику:

  • раку легенів – у 20-30 разів (у членів сімей курців – на 20-70%);
  • раптової смерті – у 3-5 разів;
  • інфаркту міокарда – у 3 рази;
  • ускладнень вагітності, передчасних пологів, мертвонароджень, народження дитини з гіпотрофією – на 30-50%.

Куріння перетворює легені людини на попіл. Людина, яка викурює пачку сигарет на день, протягом 40 років пропускає через свої легені 250 кілограмів тютюнової смоли.

Доброю новиною є те, що людина одержує суттєві шанси поліпшити здоров’я, кинувши палити в будь-якому віці. Молоді люди 30 – 35 років, які позбавляться цієї звички сьогодні, житимуть так само довго, як і ті, які ніколи не курили.

Проведення опитувань курців показало, що дві третини курців помилково вважають, що куріння спричиняє невелику шкоду, або взагалі не робить її, деякі з них хочуть кинути палити, але їх самостійні спроби не є успішними. Істотно підвищити рівень успішного припинення паління можна лише за допомогою спеціалістів.

Сьогодні ми знаємо про існування успішних та затрато-ефективних методів лікування. Засоби заміщення нікотину, такі як нікотинова жувальна гумка, пластир, назальний спрей (аерозоль для носа) та інгалятори, а також не-нікотинові засоби, такі як бупропіон, можуть подвоїти шанси людей добитися успіху. Але лише спеціалісти можуть правильно їх підібрати для кожного пацієнта. Тому саме медпрацівники мають проявити ініціативу у звільненні всіх бажаючих від тютюнової залежності, показавши, що це можливо.

повернутися назад